Školské hodiny

Ján Olekšák (V.C)
Frederik Oreško (V.C)
Vladimír Tremba (VIII.A)

Vitajte na stránkach našej školy

• Po napínavých súbojoch športového všeliča najlepšie a najvyrovnanejšie výkony podala V.C a V.D. O víťazovi rozhodla finálová disciplína, v ktorej lepšie uspela trieda V.D a tým získala putovný pohár v školskom roku 2016-2017.

• Vanesa Kobeľáková - III.B

3. miesto    100m prsia, 10 roč.            Majstrovstvá SR najmladších žiakov

• Naša cesta začala ráno o 5:00 hod. dňa 19. júna 2017 na parkovisku pri škole. Všetky deviate ročníky z našej školy sa vybrali na exkurziu do Osvienčimu. Cesta bola dlhšia a my sme boli plní očakávania, že kedy konečne uvidíme staré baraky (obytné priestory) koncentračného tábora. O dojímavý zážitok sa postarali naši sprievodcovia a aj samotné miesto. V budovách, ktoré sme postupne navštevovali, bolo cítiť pochmúrnu atmosféru tábora, v ktorom umreli nielen Židia a Rómovia, ale aj tisíce obyčajných ľudí, medzi nimi aj ženy a malé deti. Koncentračný tábor Osvienčim sa delil na dve časti; Auschwitz a Birkenau. Nečakali sme, že tam bude toľko veľa turistov, nielen zo susedných krajín Poľska, ale aj z Japonska a iných štátov, ktorí si chceli pozrieť históriu tohto miesta, tak ako my alebo nájsť medzi obeťami svojich príbuzných. Veľmi nás prekvapili aj iné skutočnosti: ľudia dostávali stravu, ktorá sa ani sčasti nepodobala našej. Obsahovala iba kašu, starý chlieb a hrudku masla. Preto väzni boli podvyživení, čo sme mohli vidieť aj na fotkách. Lekári zisťovali u detí výdrž, napr. ako dlho vydržia bez stravy alebo vody. Žili v stajniach pre kone, ktorých bolo až 400. Delili ich tam podľa pôvodu na Rómov, Židov, úradníkov, homosexuálov a podobne. Podľa toho im dali príslušné oblečenie, ktoré pochádzalo od už mŕtveho človeka a nebolo vôbec prané. Po príchode sa dozvedeli, že sa vôbec nesťahujú ako im to bolo povedané, a tak museli odovzdať všetky veci, ktoré si priniesli. V tábore sa uchovali  rôzne kufre, protézy, hrnce, kefy, topánky mužov, žien a detí, no hlavne vlasy, ktoré sme mohli vidieť. Po prehliadke Osvienčimu sme cestovali do Krakowa, kde sme mali prehliadku mesta, ktoré je veľmi pekné a dýcha dávnou históriou. Nečudo veď to mesto bolo kedysi sídlom poľských kráľov. Po raňajkách sme pokračovali po kráľovskej ceste na Wawel, kde sa nachádza korunovačná bazilika poľských kráľov, pozreli sme si exteriéry nádherného renesančného zámku. Potom sme navštívili soľnú baňu Wieliczku, ktorá je zapísaná medzi pamiatkami UNESCO. Toto múzeum nemá vo svete obdobu. Prehliadková trasa v hĺbke vyše 100 metrov je dlhá asi 3 km. Videli sme soľné jaskyne, soľné jazerá, kaplnky so soľnými sochami. Po prehliadke sme sa unavení zážitkami vracali domov.

• Cvičme, cvičme
    každú chvíľu,
    naberajme novú silu.
    Maláci aj veľkáči,
    raz z nás budú siláci.

V zdravom tele zdravý duch. Deti radi behajú a súťažia tak sme pre nich v tento posledný týždeň školského roka zorganizovali športový deň. Pripravili sme športové stanovištia na ktorých sa vyšantili všetky deti.

• Žiaci z V.A triedy sa zapojili do súťaže na sociálnej sieti Facebook, v rámci kampane Nech sa páči, vodovodná. Nakoľko boli mimoriadne aktívni, boli spomedzi všetkých účinkujúcich vybraní a mali možnosť sa zúčastniť na vyvrcholení kampane „Pravej vodovodnej show“ v Košiciach s kapelami Peter Bič Projekt a Nocadeň. Kampaň bola zameraná na podporu zdravého životného štýlu a zdravého pitného režimu.

PRINED - projekt