• Mesto Spišská Nová Ves Mesto Spišská Nová Ves podľa § 4 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v súlade s § 5 zákona č. 552/2023 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov
            • Exkurzia Dukla

Dňa 18. októbra 2023 sa uskutočnila dejepisná exkurzia na Duklu. Naši deviataci navštívili Svidník a jeho okolie, miesta, kde sa počas prvej a druhej svetovej vojny sústredili urputné boje.

V zime 1914 - 1915 tu ruské vojská prekročili karpatské priesmyky a dostali sa na územie dnešného Slovenska. Neskôr sa tu rozpútala mohutná Karpato-duklianska operácia na jeseň roku 1944.

• Svetový deň zdravej výživy

Svetový deň zdravej výživy si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150 krajinách sveta. Aj na našej škole sme si spolu so žiakmi 1. stupňa tento deň pripomenuli a pripravili rôzne aktivity a činnosti. Žiaci 1. ročníka si zahrali pohybovú hru Ovocníčkovia, vyfarbovali ovocie a zeleninu, nalepovaním farebného papiera vytvorili koláž jablka a hrušky, spájali pomiešané kúsky vitamínov. Naši druháci si pripravili nielen pestrofarebné košíčky a zaváracie poháre plné ovocia a zeleniny, ale vytvorili aj „magnetické“ ovocie, zeleninu. Tretiaci kreslili rôzne druhy ovocia a zeleniny, do ktorých vpísali aj pár veršíkov o nich. Tento deň využili aj na hodinách SJL, MAT a násobilku, delilku, abecedu si precvičovali so zdravými potravinami. Šikovní štvrtáci ukázali ako vedia pracovať na počítači. Vytvorili pexesá ovocia, zeleniny, zdravých produktov, s ktorými si potom aj zasúťažili. N

• Šarkaniáda

Tak ako každé ročné obdobie má svoje čaro, tak aj jeseň má to svoje. Krásne farby listnatých stromov, meniaci sa šat prírody a príprava zvierat na zimný spánok... Pre jeseň sú však charakteristické aj šarkany. Preto sme si s deťmi v ŠKD z III. a IV. oddelenia zorganizovali ,,Šarkaniádu“, jedno z najobľúbenejších podujatí.

• Poďakovanie

Riaditeľstvo základnej školy veľmi pekne ďakuje rodinám, ktoré poskytli ubytovanie a celotýždennú príkladnú starostlivosť o deti poľských projektových partnerov - projekt Erasmus+ od 1.10.2023 do 6.10.2023.

• Literárna exkurzia Orava – 7. ročník

V piatok 29. septembra 2023 sa žiaci siedmeho ročníka vydali po ceste spoznávania spisovateľov z Oravy, ich života a diela. Literárna exkurzia ich najprv zaviedla na miesto narodenia spisovateľa Martina Kukučína – dedinky Jasenová. Po zaujímavom výklade o jeho živote a tvorbe, si mohli pozrieť fotografický materiál, ktorý dokumentuje autorove životné cesty a tvorbu nielen v slovenskom, ale aj chorvátskom prostredí. Ďalšia zástavka bola hájovňa neďaleko Oravskej Polhory. Je to jediné múzeum literárneho diela na Slovensku. Múzeum sa viaže k dielu Hájnikova žena od Pavla O. Hviezdoslava. Na záver ich kroky viedli do Dolného Kubína, kde sa zastavili v Literárnom múzeu P. O. Hviezdoslava. V jednotlivých miestnostiach múzea si po skončení odborného výkladu žiaci prezreli obrazový a textový materiál doplnený osobnými vecami z pozostalosti tohto významného slovenského spisovateľa. Počas exkurzie

• Mestský útulok

Zaujímavé popoludnie prežili deti III. a IV. oddelenia ŠKD návštevou mestského útulku. Počas presunu na našu bezpečnosť dozerala hliadka Mestskej polície. Pracovníci útulku nám vysvetlili, ako sa správne starať o psíkov a mačičky, ako im pomôcť. Deti zvieratkám priniesli granule, konzervy, piškóty a pamlsky. Veľkú radosť urobilo venčenie psíkov na vôdzke.

• Uznesenie

Rada RZ ZŠ Nad Medzou SNV:

berie na vedomie:

1. čerpanie rozpočtu RZ za r.2022/2023
              2. čerpanie rozpočtu 2% za r.2021 a r.2022 v šk. roku 2023/2024

schvaľuje:

1. rodičovsky príspevok vo výške 15 eur na žiaka v šk. roku 2023/2024
              2. dar škole vo výške 5 eur na žiaka v šk. roku 2023/2024
              3. rozpočet RZ
            • Biologická exkurzia

Dňa 28. septembra 2023 sme sa so žiakmi 6. ročníka zúčastnili biologickej exkurzie na farme vo Východnej.

Program prehliadky začal privítaním. Po vstupnej inštruktáži a oboznámení s históriou farmy sme sa spolu so sprievodkyňou presúvali po jednotlivých stanovištiach.

Ako prvú sme navštívili sýpku, kde sme mohli pozorovať prípravu krmiva pre kravy a ovce, ďalšou zastávkou bola dojáreň, kde sme mohli vidieť ako sa dojí 900 kráv v 21. storočí. Následne sme sa presunuli do pôrodnice, kde sme mohli stretnúť kravy pred a po otelení. Veľmi zaujímavé bolo navštíviť aj hotel spokojných kráv, čo je jeden z najmodernejších kravínov na Slovensku, kde majú kravy vlastné kaderníctvo a robota, ktorý im kontroluje a prihŕňa potravu. Našou poslednou zastávkou bolo teliatkovo, kde sme mohli vidieť teliatka tesne po narodení.

• Trnava Open 2023 - Slovak Cup 1

24. september 2023 sa v Trnave konalo 1. kolo pretekov v rýchlokorčuľovaní Slovak Cup. Našu školu reprezentovalo 5 žiakov. Medzi najúspešnejších pretekárov patrili žiaci: Tatiana Spodníková (3.A) - 1. miesto v kategórii Junior F Girls, Ema Fabianová (3.B) - 3. miesto v kategórii Junior F Girls, Lenka Vastušková (5.A) - 1. miesto v kategórii Junior E Girls a Lea Urbanová (5.C) - 3. miesto v kategórii Junior E Girls. Všetkým víťazkám srdečne blahoželáme!

• Výchovný koncert

Dnes sa naši žiaci zúčastnili predstavenia ,,Denník slepého Spišiaka”, ktoré si pre nás pripravili tanečníci z Denzz Industry. Moderným spôsobom priblížili históriu a súčasnosť mesta Spišská Nová Ves. Sme radi, že medzi vystupujúcimi sme spoznali aj našich žiakov.

Utorok 30. 4. 2024