Žiaci deviatych ročníkov so záľubou v speve boli dňa 13. novembra 2024 pozvaní na Strednú odbornú školu pedagogickú v Levoči. Po privítaní p. riaditeľom Mgr. Miloslavom Repaským a po krátkom kultúrnom programe došlo k otvoreniu prvého ročníka súťaže „Spievaj“. Súťažilo sa v kategóriách „A“ – spev ľudovej piesne a „B“ – spev populárnej piesne. Našu školu reprezentovali Barbora Jančárová (kategória A) a Lea Selecká (kategória B) z IX. B triedy, ktoré odspievali dve ľubovoľné, charakterom odlišné piesne. Nádherný a precítený hudobný prejav oboch súťažiacich ohúril všetkých prítomných. Zaslúžene sa umiestnili na 1. mieste. Dievčatá, srdečne gratulujeme!
SÚŤAŽ "SPIEVAJ"
- 13
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Vážení rodičia, milí žiaci,
aj tento rok môžeme potešiť seniorov darčekom, ktorý zahreje pri srdci a urobí im krajšie Vianoce. Naša škola sa znova zapája do celoslovenskej zbierky - Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Stačí, ak do krabičky vložíte :
- niečo sladké (napr. keksíky, cukríky, piškóty, plnený croissant, DIA čokoláda, perníčky a pod.),
- niečo slané (napr. slané keksy, tyčinky, praclíky, kukuričné chrumky, krekery a pod.),
- niečo teplé (napr. káva, čaj, capuccino, horúca čokoláda, Melta, Caro),
- niečo mäkké (napr. teplé ponožky, papuče, malý mäkký uteráčik, šál),
- niečo voňavé (napr. sprchový gél, tekuté mydlo, krém na ruky, krém na nohy, zubná pasta a pod.),
- niečo na zábavu (napr. krížovky, osemsmerovky, sudoku, časopisy ako Slovenka, Život, ...),
- niečo zo srdca (napr. kresbičky od Vašich detí, drobná vianočná dekorácia, pekná šálka, a pod.).
Krabičku pre neznámeho seniora pripravujeme z lásky, tak ako to v tej chvíli cítime. Vkladáme do nej kus svojho srdca a každý to, čo si môže dovoliť. Deti si preto môžu jednotlivé položky rozdeliť a každý priniesť niečo z čoho v triede vyskladajú spolu plnohodnotné krabičky. Chceme Vás poprosiť, aby ste krabičky nebalili vcelku, ale zvlášť zabalili spodok aj vrch a neprevezovali ich stuhami ani mašľami, aby ich mohli pred odovzdaním skontrolovať. Takto naplnené krabičky budeme zbierať v hlavnom pavilóne na 2.posch. u Mgr. Celecovej do 28.11.2024.
Veríme, že spoločne môžeme priniesť lásku a radosť ľuďom, ktorí často trávia Vianoce osamote a tým aj jedno malé gesto bude mať veľký význam.
Plavecká štafeta
Teodor Zalčík, náš žiak, sa na plaveckej štafete usmiestnil na krásnom 3. mieste v ľubovoľnom plaveckom štýle na 25 m.🏊🏼♂️
Štedrý advent
Literárno-dejepisná exkurzia Liptov
Dňa 29. októbra 2024 sme sa s našimi šiestakmi vybrali na Liptov, aby sme spoznali dôležité miesta späté s našimi dejinami a literatúrou.
Skoro ráno nás autobus doviezol do malej dedinky pri Poprade – Gánoviec, tu sa nachádza pozostatok travertínovej kopy, kde v minulom storočí prebiehala ťažba a kde sa aj našiel odliatok lebky neandertálca.
Ďalšou zastávkou bol Havránok pri Liptovskej Mare. Kráčajúc po zarosenej tráve sme si mohli pripadať ako starí Kelti, ktorí tu na vrchu kopca postavili hradisko. Zvrchu sme si prezreli doliny zahalené hustou hmlou. Aspoň cestou dolu nám počasie doprialo krásne výhľady aj na hladinu nádrže.
Slnko už hrialo aj po príchode do Liptovského Mikuláša, kde sme navštívili Múzeum Janka Kráľa. Zoznámili sme sa so životom „najrevolučnejšieho“ spomedzi štúrovcov, vypočuli sme si príbehy o jeho nepokojnej duši.
V podzemí múzea nám pán sprievodca predstavil príbeh Juraja Jánošíka, známeho slovenského zbojníka, ktorý bohatým bral a chudobným dával.
Poslednou zastávkou bol rodičovský dom Milana Rúfusa v Závažnej Porube, malej dedinke pod horami. Miestni sú hrdí na svojho velikána, na jeho poéziu, ktorá v sebe nesie múdrosť aj pokoru.
15
OZNAM - V súvislosti s výskytom vírusovej hepatitídy typu A v našej škole.
Hepatitída typu A je prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. Je známa ako tzv. choroba špinavých rúk. U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Vírus hepatitídy A sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom t.j. špinavými rukami, obyčajne pri nedodržaní zásad osobnej hygieny (zvlášť pri nedostatočnom umývaní rúk po toalete a pred jedlom).
Vzhľadom a to, že sa jedná o tzv. chorobu špinavých rúk najdôležitejší preventívny význam má dodržiavanie zásad osobnej hygieny, t.j. umývanie rúk teplou za použitia tekutého mydla. Pri umývaní rúk umývať všetky časti dlane, prstov a palca s dôrazom na oblasť nechtov a medziprstné priestory. Na osušenie rúk je najvhodnejšie používať jednorazové papierové utierky. Tok vody uzavrieť za pomoci týchto papierových utierok.
Kedy umývať ruky:
- po každom návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia,
- pred a po návšteve nemocnice, lekára,
- po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
- pred, počas a po príprave jedla,
- pred každou konzumáciou jedla,
- po každom použití toalety,
- po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
- po manipulácii s odpadom a odpadkovým košom,
- ak ste chorý vy alebo niektorý člen vašej domácnosti,
- pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
V prípade výskytu príznakov ochorenia na vírusovú hepatitídu A – t.j. pri výskyte príznakov chrípky a pri gastrointestinálnych príznakoch (pocit plnosti a „zlého trávenia“, nutkanie na zvracanie, vracanie, hnačka), pri bolestiach kĺbov, pri celkovej nevoľnosti alebo slabosti, pri zvýšenej teplote, pri výskyte tmavého moča a svetlejstolici a pri objavení sa zožltnutia kože, očných bielok je potrebné bezodkladne navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.
Október - mesiac úcty k starším
Mesiac október je mesiacom úcty k starším. Žiaci 1.A, 1.B a 1.C triedy si v dňoch 24.10, a 28-29.10 2024 spríjemnili vyučovanie so svojimi starkými, ktorí si spolu s vnúčatkami vytvárali krásne jesenné svietniky. Strávili sme tak spolu krásne chvíle, ktoré zanechajú ešte dlho v nás nezabudnuteľné spomienky.
12
Exkurzia Farma Východná
Dňa 24. októbra 2024 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie na farme vo Východnej.
Žiaci boli nadšení nielen zo samotnej prehliadky celej farmy ale aj z vlastnej výroby syra v tvare srdiečka, ktorý si mohli zobrať domov. Oboznámili sa s prácou farmárov, starostlivosťou o jalovice, teliatka, dojnice. Žiaci videli sýpku, dojáreň, pôrodnicu, hotel spokojných kráv, teliatkovo ba aj škôlku pre teliatka. Navštívili tiež gazdovský dvor, kde si mohli pozrieť ovce, morky a ďalšie hospodárske zvieratá. Takouto zážitkovou formou si mohli žiaci viac prehĺbiť vedomosti z Biológie.
3
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 24. októbra 2024 si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. Pri tejto príležitosti sme navštívili so žiakmi prvého stupňa v tento deň školskú knižnicu aj my, kde sme im pripravili aktivity ako čítanie knihy a prehliadku knižnice. Hlavnou myšlienkou bola podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu, poznávaniu a získaniu väčšieho počtu milovníkov literatúry. Žiakom sa čas strávený v knižnici nesmierne páčil a veríme, že ju budú navštevovať pravidelne.
⚽️ MSO v malom futbale ⚽️
Naši najmenší žiaci z 1. stupňa nás dnes reprezentovali v malom futbale. Darilo sa im veľmi dobre, a tak získali krásne 3. miesto.Gratulujeme. 💪🏻👏🏼
1
Literárna exkurzia Orava
Exkurzie v okolí Oravy vždy patrili k tým dychberúcim nielen vďaka bohatej histórii, ale aj nezameniteľnej prírode, ktorá dopĺňa výnimočnosť daného regiónu. Tak tomu aj bolo dňa 18.10.2024, kedy sa žiaci 7. ročníka v sprievode pani učiteliek zúčastnili prehliadok, ktoré sú späté s našimi literárnymi velikánmi ako P.O. Hviezdoslav a Martin Kukučín. Pána Hviezdoslava sme „navštívili“ v meste Dolný Kubín, kde mu je zasvätené celé múzeum. Zároveň nám počasie dovolilo obdivovať aj v prírode učupenú Hájovňu v Oravskej Polhore, kde vzniklo jedno z jeho najznámejších diel Hájnikova žena. V Jasenovej nás „privítala“ modrá chalúpka Martina Kukučína, ktorej interiér hovorí sám za seba. Na jednotlivých miestach sme sa stretávali s nadšeným výkladom našich sprievodcov. Po rozhovoroch so žiakmi sa exkurzia všetkým veľmi páčila a už teraz sa tešia na ďalšiu.
19
Šarkaniáda
Každé ročné obdobie je čarovné a aj jeseň je niečím výnimočná- krásne farby listnatých stromov, meniaci sa šat prírody. Deti z ŠKD sa dňa 17. októbra 2024 zúčastnili šarkaniády na letisku. Nápadité šarkany vystúpili do výšin a postarali sa o pestrofarebné divadlo na jesennej oblohe. Deti mali veľkú radosť z púšťania šarkanov a poriadne sa vybláznili. Nakoniec dostali sladkú odmenu za ich šikovnosť a nápaditosť. Už teraz sa tešíme na budúcu šarkaniádu!
9
Svetový deň zdravej výživy
Si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150 krajinách sveta. Aj na našej škole sme si spolu so žiakmi 1. stupňa tento deň pripomenuli a pripravili rôzne aktivity, činnosti. Žiaci 1.ročníka si vyfarbovali ovocie a zeleninu, nalepovaním farebného papiera vytvorili koláž jablka a hrušky, triedili zdravé a nezdravé potraviny do skupín, vytvárali tanier aj košík plný vitamínov. Naši druháci si zhotovili pexeso ovocie a zeleninu, s ktorým sa aj zahrali a zasúťažili si. Priniesli si kôš plný ovocia a zeleniny, z ktorého si vychutnávali zdravé produkty. Tretiaci ukázali, že sú zruční v práci s PC. V kresliacom programe RNA vytvorili zaujímavé obrázky vyskladané z chutných druhov ovocia, zeleniny. Vystrihovaním z novín a časopisov si navrhli svoj „zdravý“ jedálny lístok. Štvrtáci sa prejavili ako „šikovné gazdinky“ - mixovali, miešali, natierali a pripravili si nátierky, ktoré si spoločne aj ochutnávali a degustovali. Aktivity prebiehali nielen v tento deň, ale aj počas celého týždňa. Žiaci športovali, ochutnávali, v triedach zhotovili výstavky ovocia a zeleniny, dodržiavali zásady zdravej výživy. Všetci sme si uvedomili, že zdravie je veľmi dôležité, preto si ho máme vážiť a chrániť.
36
Exkurzia
Dňa 14. októbra 2024 sa naši žiaci zúčastnili exkurzie v najväčšom podniku na Spiši v Embraku. Žiaci 9. A a 9. B sa oboznámili s procesom výroby kompresorov. Počas prehliadky mali možnosť spoznať celý podnik od manažmentu, výroby, testovania, vývoj až po proces balenia a odosielania k zákazníkom do celej Európy. Celá prehliadka bola vedená zábavnou a náučnou formou.
Vyrábali sme vtáčie búdky
Dňa 12. októbra 2024 si mohli naši žiaci z prvého stupňa vlastnoručne vyrobiť drevenú búdku pre vtáčiky. Toto tvorivé pracovné podujatie organizoval Mestský podnik služieb v SNV. Keďže sa ochladzuje a čoskoro možno napadne prvý sneh, je dobré pripraviť niečo na zimu aj týmto malým vtáčatkám. Deti sa dozvedeli, že vtáčie búdky chránia vtáky pred zlým počasím a dravcami, no tiež ponúkajú spevavcom bezpečný priestor na hniezdenie. Okrem manuálnych činností, ktoré sme si mohli vyskúšať, sme zažili aj veľa smiechu, dobrej nálady a radosti.
🏀 Naši úspešní žiaci a žiačky 🏀
Streetbasketbal, bol ďalší súťažný šport v rámci školských súťaži základných škôl. V okresnom kole sme mali zastúpenie v kategórii žiakov aj žiačok. Žiaci sa umiestnili na štvrtom mieste a žiačky na vynikajúcom druhom mieste.🏆🥈
Jazykový pobyt žiakov na Malte: Nové skúsenosti a zážitky
Skupina žiakov sa s pani učiteľkami Špirkovou a Hamráčkovou, nedávno vrátila z jazykového pobytu na Malte, ktorý sa konal v prestížnej Európskej škole jazykov ESE. Odlet sa uskutočnil z letiska vo Viedni, a už pri príchode na slnečnú Maltu sa žiaci tešili na nové zážitky a výzvy.
Po príchode na ostrov sa ubytovali v hostiteľských rodinách, čo im umožnilo zažiť miestnu kultúru a zlepšiť si jazykové zručnosti v každodennej komunikácii. Stravu pripravovali ich hostitelia, čím získali autentický pohľad na maltské zvyky a jedlo.
Počas pobytu absolvovali 20 vyučovacích hodín, ktoré sa zameriavali na rozvoj slovnej zásoby a rozprávanie. Skúsení lektori motivovali žiakov, aby sa aktívne zapájali do hodín. Na získanie certifikátu na úrovni B1 bolo podmienkou nielen účasť na vyučovaní, ale aj vytvorenie a prezentovanie prezentácie o Slovensku, čo žiaci úspešne zvládli.
Popri vyučovaní si žiaci užívali aj bohatý program poobedňajších aktivít. Navštívili Ghadira Bay, kde sa osviežili v teplom mori, a spoznali historické mestá Valletta a Mdina. Zážitkom bola aj plavba loďou na ostrov Comino, kde sa mohli kúpať v tyrkysovom priezračnom mori Modrej lagúny.
Tento jazykový pobyt nebol len o učení sa jazyka, ale aj o nadobudnutí nových priateľstiev a osobnom rozvoji. Žiaci sa vracajú s certifikátmi a nezabudnuteľnými zážitkami, ktoré ich obohatili a motivujú k ďalšiemu vzdelávaniu.
25
Chceš zažiariť?
Zapoj sa do celoslovenskej vedomostnej súťaže EXPERT geniality show.
26. NOVEMBRA 2024
Žiaci 5. a 6. ročníka si môžu vybrať z dvoch tém: Ako funguje svet (GEG, BIO, MAT, INF,...) alebo Päť jazykov kultúry (SJL, ANJ, DEJ, VYV, HUV). Žiaci 7. až 9. ročníka si vyberajú dve spomedzi štyroch ponúknutých tém: Od Dunaja k Tatrám (DEJ, VYV, TSV, BIO, GEG, ...); Mozgolamy (MAT, logické hádanky, ...); Do you speak English? (ANJ, ...); Tajomstvá prírody (BIO, GEG, FYZ, CHE,...).
Štartovné 5€ prines do 21.10.2024 (pondelok) p. učiteľke Hatalovej (kabinet matematiky).
Na našej škole otvárame 1. ročník Akadémie veľkých diel !
Prihlásení žiaci 8. a 9. ročníka zažijú pod vedením p. uč. Legátovej diskusné semináre postavené na vzore Oxfordu a ďalších významných škôl a univerzít. Akadémia veľkých diel je voľnočasový program, ktorý rozvíja kritické myslenie, čítanie s porozumením, sústredenosť a vyjadrovacie schopnosti, a tak formuje charakter, aby sa každý stal najlepšou verziou seba samého. Na seminároch budeme spolu diskutovať o príbehoch, ktoré nám otvárajú veľké diela literatúry, hudby, filmu a výtvarného umenia
Exkurzia Dukla
Dňa 09. október 2024 sa uskutočnila dejepisná exkurzia na Duklu. Naši deviataci navštívili Svidník a jeho okolie, miesta, kde sa počas prvej a druhej svetovej vojny sústredili urputné boje.
V zime 1914 - 1915 tu ruské vojská prekročili karpatské priesmyky a dostali sa na územie dnešného Slovenska. Presne pred 80 rokmi sa tu rozpútala mohutná Karpatsko-duklianska operácia, bolo to na jeseň roku 1944.
K miestam, kde bolo treba vzdať úctu padlým vojakom, patrili Pamätník Sovietskej armády vo Svidníku a Pamätník Československej armády na Dukle. Na vlastné oči naši žiaci videli, kde sú pochované tisíce sovietskych, česko-slovenských aj nemeckých vojakov.
Vo vojenskom múzeu vo Svidníku a v jeho areáli mali možnosť prezrieť si rôznu bojovú techniku: od mínometov, terénnych obrnených vozidiel, tankov až po lietadlá a všeličo iné.
Z vyhliadkovej veže na Dukle bolo vďaka veľmi dobrej viditeľnosti možné pozorovať všetky strategické body, kde mali velitelia stanovištia a kadiaľ postupovali jednotky ozbrojencov.
Zaujímavým bodom programu bola aj návšteva vojenských bunkrov – zemľaniek v lese pri obci Vyšný Komárnik.
Naši žiaci mali možnosť stretnúť sa zblízka s históriou našej krajiny, vidieť, ako naši predkovia bojovali za slobodu svojho národa.
13